Kleszcze są pajęczakami, które przenoszą groźne dla zdrowia i życia choroby. Na ich ugryzienia szczególnie jesteśmy narażeni w lesie, w parkach czy w miejskich skwerkach. Okazuje się, że kleszcze coraz częściej można spotkać także na murawie obiektów sportowych, na placach zabaw dla dzieci czy na odkrytych basenach. Przyczyną tego są gryzonie przenoszące kleszcze. Szczury i myszy wabione są resztkami jedzenia i śmieciami pozostawionymi przez ludzi w powyższych miejscach.
Czym są kleszcze? Jak chronić się przed ich ukąszeniem?
Jakie choroby przenoszą i dlaczego są tak niebezpieczne?
Najczęściej spotykanymi w Polsce kleszczami są kleszcz łąkowy, obrzeżek gołębi i kleszcz pospolity. Są odporne na zimno i suszę. Zimą śpią zagrzebane w ściółce. Budzą się w momencie poprawy warunków pogodowych. Zazwyczaj występują w lasach i na łąkach, choć coraz częściej można je także spotkać w parkach miejskich, w ogrodach zoologicznych czy na zielonych skwerkach miejskich. Ukąszenia kleszczy są niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale również i życia. Pajęczaki te są nosicielami takich chorób jak: kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza, babeszjoza czy borelioza. Kleszcze są wyposażone w precyzyjny aparat gębowy. Przebijając się przez skórę żywiciela, kleszcz tworzy rynienkę, przez którą wpompowuje substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi wraz z zarazkami. Podczas posiłku kleszcz może zwiększyć swój rozmiar nawet o dwieście razy. Ugryzienia najczęściej występują w okolicach narządów płciowych, w zgięciach podkolanowych i w pachwinach. Na ukąszenia narażeni są nie tylko ludzie, ale także nasi czworonożni pupile.
Według szacunków nawet 15% kleszczy może być nosicielami chorób zagrażających zdrowiu lub życiu człowieka. Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą układu nerwowego, której leczenie farmakologiczne może trwać nawet rok. Charakterystycznymi objawami są ból mięśni, gorączka i dreszcze. Częstokrotnie mylone są z grypą. Dopiero w późniejszym etapie choroby pacjent wymiotuje, skarży się na nudności, boli go głowa, może tracić przytomność. Na odkleszczowe zapalenie mózgu istnieje skuteczna szczepionka, chociaż wśród Polaków nadal jest mało popularna. Kolejną niebezpieczną chorobą jest borelioza. Rozszerzające się zaczerwienienie w miejscu ugryzienia przez kleszcza stanowi jedno z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby. Skuteczne efekty przynosi leczenie farmakologiczne.
Jak zapewnić sobie najskuteczniejszą ochronę przed kleszczami?
Mieszkańcy stolicy szczególnie narażeni są na kontakt z tymi pajęczakami w Łazienkach Królewskich, w Ogrodzie Zoologicznym, w parkach, na skwerkach miejskich i na odkrytych basenach. Szczególną ostrożność warto zachować podczas spaceru z pupilem, wędrówek po parku czy w trakcie porannego joggingu. Według badań najskuteczniejszą substancją w walce z kleszczami i z komarami jest DEET (Diethyltoluamidum). Środki z zawartością DEET szczególnie sprawdzą się podczas wycieczek na łono natury, wypoczynku nad wodą, spacerów po parku czy w trakcie łowienia ryb. Im wyższe stężenie tej substancji w preparacie, tym dłuższa ochrona przed kleszczami. Jednym ze środków z zawartością DEET jest MUGGA (https://muggasklep.pl). Dostępna jest w formie mleczka, sprayu, sztyftu bądź balsamu kojącego. W zależności od potrzeb można stosować środki o stężeniu 9,5%, 20% i 50%. Mugga 9,5% (https://muggasklep.pl/mugga-spray-deet-9-5-na-komary-i-kleszcze-75ml-p-2.html) zda egzamin u starszych dzieci. Produkty o wyższym stężeniu DEET przeznaczone są dla osób dorosłych. Ochronę przed kleszczami zapewni także odpowiedni ubiór. Wybierając się na spacer do lasu lub do parku warto pamiętać o spodniach z długimi nogawkami oraz bluzą z rękawem. Ochronę zapewni także odpowiednie nakrycie głowy: czapka, chustka lub kaptur. Na jasnym ubraniu łatwiej zauważyć kleszcza. Na kilkanaście minut przed wyjściem na zewnątrz użyj preparatu przeciwko kleszczom. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj swoje ciało. Sprawdź, czy na skórze nie ma żadnych ukąszeń. Upewnij się, że Twojego pupila także nie ugryzł kleszcz.